Forum www.ziemiojad.fora.pl Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Jakich mediów filtracyjnych używacie?

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.ziemiojad.fora.pl Strona Główna » Sprzęt Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Jakich mediów filtracyjnych używacie?
Autor Wiadomość
PBL




Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: W-wa

Post Jakich mediów filtracyjnych używacie?
Pytanie jak w temacie. Jakich używacie wkładów filtracyjnych i jakie maja one wpływ na jakość wody w akwarium i jej parametry?
Sob 0:49, 06 Lut 2010 Zobacz profil autora
PBL




Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: W-wa

Post
Smile Nie używacie Question Wink
Sob 22:49, 06 Lut 2010 Zobacz profil autora
Reve
Administrator



Dołączył: 06 Wrz 2009
Posty: 85
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

Post
Myślę, że wkłady powinno się dobierać do wody i ryb indywidualnie, w zależności od potrzeb. Poniżej rodzaje wkładów i ich działanie:


Biokulki (Bioballe): Na powierzchni tego wkładu rozwijają się pożyteczne bakterie. Dzięki nim nieczystości ulegają rozpadowi i neutralizacji na drodze biologicznej. Można je stosować tak długo, dopóki można usuwać brud z ich powierzchni przez zwykłe przemywanie.

Węgiel aktywny: usuwa z wody zanieczystości organiczne, chemiczne detergenty, fenole, pestycydy, pozostałości związków leczniczych po zakończonych kuracjach. Zaleca się używanie tego wkładu, aby usunąć pozostałości związków leczniczych po zakończonych kuracjach albo, gdy akwarium jest w trakcie dojrzewania.

Pianka bioaktywna: umożliwia rozwój pożytecznych bakterii, które rozkładają cząstki zabrudzenia i biologicznie je odfiltrowywują. Zaleca się wymiane gąbki co ok. pół roku.

Ceramika: przeznaczony do wstępnej filtracji z grubszych zanieczyszczeń stałych. Zapewnia dłuższą i skuteczniejszą pracę pozostałych wkładów, a co za tym idzie całego filtra. Jest takze doskonałym podłożem dla bakterii nitryfikacyjnych, oczyszczających wode ze związków azotowych. Kształt i wielkości granulek zwieksza długość drogi przepływu wody nie zwiększając znacząco oporów. Woda przepływając przez filtr wielokrotnie zmienia swój kierunek, dzieki czemu zostaje wytrącona wiekszość zanieczyszczeń stałych. W razie potrzeby wkład można wyczyścić przez płukanie w bieżącej wodzie. W żadnym wypadku nie może to być gorąca ani chlorowana woda, poniewaz zarówno wysoka temperatura jak i chlor niszczą florę bakteryjną. Do tego celu najlepsza będzie niewielka ilość wody odlanej bezpośrednio z akwarium.

Zeolit: produkowany jest z minerału pochodzenia wulkanicznego. Doskonale sprawdza się jako wkład do filtrów akwarystycznych, lub rzadziej bezpośrednio na podłoże w zbiorniku. Pochłania amoniak, jony amonowe (w ilości 8% swojej masy). Przez to korzystnie wpływa na równowagę biologiczną zbiornika, stabilizuje pH i utrzymuja na niskim poziomie zawartość zanieczyszczeń organicznych. Znacznie ogranicza rozrost glonów, a tam gdzie jeszcze nie wystąpiły zapobiega ich powstawaniu. Doskonale klaruje wodę i sprawia, że woda jest krystalicznie czysta. Wiąże fenole i metale ciężkie. Standardowe dawkowanie wynosi 500ml zeolitu na 100l wody.
Czas aktywności do 5-ciu miesięcy. W zbiornikach przerybionych lub przy większej koncentracji zanieczyszczeń należy zwiększyć dawkę lub częstotliwość wymiany, aby utrzymać skuteczność na wymaganym poziomie.

Nitras (wypalana glinka): Mikroporowata struktura stwarza doskonale warunki do osiedlenia i rozwoju bakterii nitryfikacyjnych, które znacząco odpowiadają za jakość wody w naszym zbiorniku. Dzięki temu znacznie wspomaga rozkład azotynów i azotanów. Wchłania fosforany, które są głównym czynnikiem powodującym niekontrolowany wzrost glonów. W filtrze powinien być umieszczany w końcowej fazie filtracji tak, aby przepływająca przez niego woda była już wstępnie oczyszczona mechanicznie. Zapobiegnie to zapychaniu się mikro-porow, a tym samym zmniejszaniu powierzchni aktywnej. Dodatkowo można go chronić (np. warstwa waty perlonowej). Jest to ważne, ponieważ zamulony wkład nie będzie spełniał wyznaczonego zadania. Przed użyciem dokładnie wypłukać. Po umieszczeniu w filtrze dobrze jest dodać preparat wspomagający rozwój bakterii (tzw., Bio-starter), aby skrócić okres uaktywniania biologicznego.

Czas działania do 3 miesięcy, w zależności od warunków pracy wkładu.
Standardowe dawkowanie wynosi 0.5l/120l wody.
Można ja zmieniać w zależności od potrzeb danego zbiornika.

Torf (granulowany): Granulat w sposób naturalny I wysoce efektywny pozwala zmiękczyć wodę oraz uzyskać pH odpowiednie dla większości ryb tropikalnych. Granulki zawierają sole mineralne, hormony, kwasy humusowe, składniki garbnikujące oraz inne cenne składniki niezbędne do procesów życiowych. Granulat torfowy może być również stosowany jako nawóz dla roślin. Wkład ten jest bardziej skoncentrowany niż włókna, działa również o wiele szybciej.

Wata perlonowa: chroni wkłady biologiczne przed zamuleniem, zatrzymuje nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Torf włóknisty (naturalny): Wkład torfowy zmiękcza i zakwasza wodę w akwarium.
Wywołuje także efekt „ czarnej wody”.
Stosowanie tego wkładu zalecane jest w akwariach z rybami preferującymi wodę – kwaśną i miękką. Ułatwia on symulację warunków naturalnych panujących w Amazonce.
Należy go stosować w akwariach słodkowodnych. Zalecany jest do akwariów z twardością węglową (KH) powyżej 3,5.
Włókna torfowe mogą być również stosowane jako nawóz do roślin.

Nie należy umieszczać wkładu w komorze górnej – włókna mogą wkręcić się w wirnik i go uszkodzić. Wkład należy wymieniać regularnie, co miesiąc lub częściej.

Żwir amonowy: usuwa związki azotowe z wody, zanim te zdążą zaszkodzić rybom. Wkład pomaga usunąć nadmiar tych związków, powstałych na skutek uwolnienia przez chloraminę wolnych cząsteczek amoniaku. Żwirek amonowy należy stosować wyłącznie w akwariach słodkowodnych, gdyż żwirek traci swoją zdolność do wiązania amoniaku pod wpływem słonej wody. Utrata właściwości absorpcyjnych nie wiąże się ze zmianą wyglądu żwirku – niemniej jednak jego aktywność systematycznie maleje, dlatego wkład nie powinien być stosowany dłużej niż jeden miesiąc.

Coralit (grys koralowy): Nadaje się znakomicie jako wkład do filtrów przy biotopach wielkich jezior afrykańskich - Malawi, Tanganika, Wiktoria. Dzięki swoim właściwością buforującym, znakomicie utrzymuje i stablizuję na odpowiednim poziomie odczyn wody (pH).




Oczywiście są jeszcze inne wkłady. Jeżeli ma ktoś ich opis działania to proszę dopisać.
Nie 10:21, 07 Lut 2010 Zobacz profil autora
PBL




Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: W-wa

Post
Dziękuje za obszerna odpowiedź. Właśnie o takie profesjonalne podejście chodziło Wink Będzie mi to bardzo pomocne. Pozdrawiam
Nie 11:55, 07 Lut 2010 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.ziemiojad.fora.pl Strona Główna » Sprzęt Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin